27 Haziran 2014 Cuma

KARANFİLLİ TARÇINLI BOL FAYDALI YEŞİL ÇAYIM


     SELAMLAR

     Bu yaz günü bu da nerden çıktı demeyin. Ben bir şey içmeden duramıyorum. Her gün neler neler içiyorum bir bilseniz. Sıcak soğuk hiç farketmez. Hele faydalı bir şeyse Yaz kış denmez içilir.
     Yeşil çayın faydalarını bilmeyen bence yok. Bu tarifi bir çay markasında poşet çay olarak gördüm, aldım ve denedim. Ama bence tadi daha güzel olabilirdi. Eee ben ne yaptım. Aldım yeşil çayı, kabuk tarçını, karanfili evde kendim demledim. Tadi tahmin ettiğim gibi daha da güzel oldu.

     Önce bu bitkilerin kısaca ama çok kısaca faydalarından bahsedeyim

     Yeşil Çay: En bilinen etkisi ödem attırması. Ben de kesinlikle işe yarıyor. En hissedilebiilr etkisinin bu olduğunu düşünüyorum. Yağ yakımına ve zayıflamaya da yardımcı. Diş çürümelerini engelleme özelliğinin yanı sıra kanserden koruma gibi bir çok özelliği var. Üstüne eminim tezler yazılmıştır. Ben ödem attırdığı için kullanıyorum.

     Kabuk Tarçın: Kabuk tarçını kullanma sebebim malum dönemdeki ağrılardan kurtulmak. Kesinlikle bu çayı içmeye başladığımdan beri öyle bir sıkıntım yok. Hatta bir arkadaşım siyah çay demlediğin de bile içine atıyor. O da ağrıdan çok şikayetçiydi ve kurtulmuş :D Ayrıca şekeri düzenlediğini biliyorum. Bir de tabi ki kışın fazgeçilmezi. Çünkü enfeksiyonlara, soğuk algınlığına bire bir.

     Karanfil: Daha önce hiç karanfil almamıştım. Fiyatı beni şok etti. Kilosu 100 lira. Tabi küçük taneli olduğu için 5 liraya da bir sürü alabiliyorsunuz. En etkilendiğim özelliği bu oldu :D :D :D Kendisi mis gibi kokuyor ve çayın içimini kolaylaştırıyor. Ayrıca mideye FAydalı, hazmı kolaylaştırıyor ve mikroplara karşı koruyucu.

      Gelelim çayımı nasıl hazırladığıma. 1 yemek kaşığı yeşil çay 4-5 tane karanfil ve bir kabuk tarçının yarısını atıyorum demliğime 15 dk bekliyorum. Tadi fena olmasa da limon da sıkıyorum biraz.

     Benim sevdiğim bu çay tarifini herkes sevmeyebilir. Bir de bitkilerin yararlarının yanında zararları olduğunu da unutmamak lazım. Burda çok çok ayrıntılı anlatamadım. Ama belli rahatsızlıklarınız varsa araştırıp öyle içmenizi öneririm.
   
     Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.      Afiyet olsun.

     Hoşçakalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Gelişmelerden Haberdar Ol