20 Ocak 2016 Çarşamba

BLOG NEDİR? KİM YAZAR, KİM OKUR? BENİM HİKAYEM

Merhaba

Bugün farklı bir konuda yazmak istedim. Ne zamandır aklımdaydı. Çoğu yazımda minik minik yazsam da şöyle aklımdakileri uzun uzun yazayım biraz sohbet edelim istedim.

Başlıktaki soruları kendi çapımda cevaplayayım. Hayatıma blog kelimesi bir çizim programının facebook sayfasında gördüğüm linkle girdi. Bir arkadaş hem günlük hayatını hem de bu çizim programında yaptığı çalışmaları  burada paylaşıyordu. Okumayı seven ben, her yerini kurcaladım. Kitap okur gibi tüm blogu bir yaz tatili boyunca okudum. Ve o güzel blogun yazarıyla arkadaş olduk. 

Ama aklıma hiç bir blog açma fikri gelmedi. Çünkü bildiğim tek blog buydu ve mükemmeldi. Bu kadar mükemmel olamam diye hiç yeltenmedim. Mükemmel olan aslında sana ait bir alan olması. 

Daha sonraları şu an adını bile hatırlamadığım bir çok blog açıp kapattım. Genelde günlük gibi yazıyordum. Ama yeni blogları tanımam, okumam çoğaldı. Bir çok blog takip etmeye başladım. Çoğunu da ilk takip ettiğim blogta keşfettim. 

Sonra durup dururken makyaj merakım başladı. Normalde bir maskara bir allık sahibiydim. Çoğu zaman ikisini de kullanmazdım. Merak artınca yeni ürünler de keşfetme ihtiyacı doğuyor. Bir ürünü internette arayınca genelde satış yapan siteler çıkıyor ve hepsi de malını övüyor. Aramalarda gerilere gittikçe bir ürün hakkında bir sürü fotoğraf koyan, uzun uzun yorum yapan siteler keşfettim. Bunlar da tabi ki bloglardı. Hem ürünün içeriğine kadar görüyorum, hem farklı açılardan fotoğraflarını. Hem de blog yazarı cilt rengini cilt tipini anlatıyor. Daha iyisi olamaz bence dedim. Bu şekilde de makyaj, kozmetik bloglarını keşfettim. 

Ne ürün alacaksam arama çubuğuna yazar yanına da blog yazardım. Her yorumu mutlaka okurdum. 

Sonra ürünler birikti az çok fikir sahibi olmaya başladım.  Dedim ben de bir blog açayım, kullandığım tüm ürünleri yazıp, hem kendime bir arşiv oluşturayım hem de hakkındaki fikirlerimi paylaşayım. Nasıl ki bir ürünü kullanıp beğenince arkadaşlarımıza da söylüyoruz mutlaka dene diye. Ya da beğenmeyince almaması için uyarıyoruz. Benim de blog açma amacım bu. Kozmetikte ne kadar çok blog olur ne kadar çok yorum okursam fikirlerim o kadar net oluyor. Ben de o blogların arasında olayım kendi fikrimi söyleyeyim diye açtım blogumu. 

Ama bir sorun var. Kendimi mükemmel makyaj yapan mükemmel ürün yorumlayan biri olarak görmüyorum. Hala da görmüyorum. Tamam blog açacaksın ama acemiliğin ne olacak deyip blogumun adını acemiden koydum.

Şimdi neredeyse 2 yılını dolduracak blogum. Bazen fırsat olmasa da sürekli yazmaya çalıştım. Ne kadar çok fikir sunarsam o kadar faydalı olurum diye. Şu an aktif olarak yazdığım üç blogum var. Biri günlük gibi yazdığım, diğeri de mesleğim hakkında. 

Şimdi bloglar çoğaldı, yorumlar, fikirler çoğaldı. Bu gerçekten benim için çok güzel bir şey. Onlarca fikir okuyorum. Üstüne arasında benim fikirlerim de var.

Bu arada tıklanma sayım, yorumlar artıyor ve çok mutlu oluyorum. Yazdıklarım okunuyor, insanlar benimle iletişime geçiyor. İçlerinden arkadaş olduklarım var. 

Ben blog yazmayı amme hizmeti olarak görüyorum. Bütün blog yazarlarını da bana iyilik yapan insanlar olarak görüyorum. 

Hayatın her alanında olduğu gibi burda da farklı amaçlarla blog yazan insanlar olabilir. Niyetleri başka olabilir. Sponsor meseleleri mesela. Şu zamanda bu fikirle blog açan insanlar vardır mutlaka. Sürekli veryansın edip blog yazarlarına ürün yağıyor diyen insanlar da olabilir. Ben blog yazıyorum bana neden ürün gelmiyor diyen de olabilir. Eminim o da zordur. Sürekli ürün gelse hangi birini kullanıp yazacaksın. Gönderen de bekleyecek mutlaka sıkıştıracak seni. Elinde biriktikçe birikecek. 

Eğer blog açacaksanız ya da hali hazırda blog yazarıysanız, yine bir acemi olarak size nacizane önerim, kimseyi hiç bir durumu takmayın. Benim de taktığım olaylar, takıldığım insanlar olmuştur. Olmaya devam edecek belki de. Siz önünüze bakın. İlk amacınızı hatırlayın. 

Blogunuz sizin alanınız. İstediğiniz gibi yazın. Yazdıkça da bana iyilik yaptığınızı unutmayın. :D

Fikirlerimi onaylamıyor olabilirsiniz. Yanlış gelen yerleri olabilir. Bunları da mutlaka bana yazın ki, yanlışlarım varsa düzelteyim. Yanlış anlaşıldıysam doğrusunu anlatayım. 

Yazımı buraya kadar okuduysanız sizi çok sevdiğimi de bilin. :D 

Çok teşekkürler.

Hoşçakalın :D 

8 yorum:

 1. çok güzel anlatmışsın hikayeni.... ve tavsiyene bende katılıyorum yeni blogger arakadşalar sadece kendi önündeki yollara baksınlar.... sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler. Hemfikir olmamıza da çok sevindim :D

   Sil
 2. Blog hayatına herkesin gşrme hikayesi farklı. Ama ben her insanın birşeyler anlatma ve paylaşma ihtiyacını en güzel bu platformun doyurduğuna inanıyorum. Yola devam..Ölünce bir anı kalanlara ayrıca...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Burda yazmanın paylaşmanın sınırı yok. Paylaşmak bence de en güzel burda oluyor. Her ne konuda olursa olsun. :D Tasarım da güzel olunca insanın yazma isteği hiç bitmiyor :D

   Sil
  2. :() o senin güzelliğin:)

   Sil
 3. Valla sanırım ben yakınan kesimdenim hezeyanlarımla sürekli dile de getiriyorum problemleri. Ürün konusunda ise daha yeni 3-5 yazısı olan bloglara ürün yağdığını görünce kızıyorum "neden ben değil o" sanırım cevap ortada, daha kullanmadan süper ürün diyenler mi dersin, firmalardan etkinlik yapıcam diye ürün isteyip hesap kapatan mı, bilmiyorum ki insanların gözü neden bu kadar aç

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Firmaların onları bulduğunu düşünmüyorum ben. Büyük ihtimal onlar istiyor. Yoksa 3-5 yazısı olana neden ürün göndersinler. İstese de göndermeleri tuhaf ama. Ben de bir ara takıyordum. Ara ara takıyorum yine:D İnsanların gözünü hırs bürümüş. İki gün önce blogunu açıp iki yazı giren kişi bana mail atıp 'bana neden ürün gelmiyor acaba ne yapsam gelir' diyordu. Bugün beni tanımıyor. :D O konuyu yazıda kısa tutmak istedim, takılmamaya çalışıyorum. Bu konuda tek kıstas bence güvenilir olmak. Bence sen güvenilir bir bloggersın. :D

   Sil

Gelişmelerden Haberdar Ol